Sammendrag for uge 19’12

Jeg har i løbet af uge 19 udgivet tre blogindlæg. De tre blogindlæg har omhandlet forskellige emner. Det første blogindlæg omhandler en miniundersøgelser, hvor jeg beskriver en undersøgelse, som jeg arbejder med, og undersøgelsen omhandler arbejdet med it-strategierne i kommunerne.

Det andet blogindlæg  omhandler de forskellige roller som enterprise arkitektur programmet kan spille for de enkelte organisationer. Fokus i blogindlægget er arkitektur – strategien.

Det tredje blogindlæg omhandler it-investering, hvor jeg kort beskriver de overordnede trends i investeringspleje i organisationernes it-arkitektur ved at anvende en den Pottske fremgangsmåde sammen med et rammeværk som Val-IT Framework 2.0.

Skriv et svar

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog på WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: