Det har været en ganske spændende uge, hvor jeg har haft travlt med en række forskellige aktiviteter, men på trods af dette fik jeg publiceret to blogindlæg. De to blogindlæg omhandler forskellige grene inden for enterprisearkitektur.
Det første blogindlæg omhandler forretningsmodellen, og blogindlægget tager sit udgangspunkt i det som kan kaldes for forretningsarkitektur som også er en del af enterprisearkitektur programmet.
Det andet blogindlæg omhandler hvordan teknologistrategien kan udledes igennem forretningsmodellen og anvendelsen af EA 3 Cube rammeværket (version 2.0). Der er en del af artefakterne som kan genbruges.
Den kommende uge vil også vise sig at blive rigtig spændende, og jeg har planlagt at udgive et par blogindlæg omhandlende forretningsmodellen i praksis.
Skriv et svar