Det har været en dejlig uge med massere af sol, og det er tydeligt at sommeren kommer tættere på. Trods for det gode vejr og en masse arbejde så har jeg fået publiceret hele tre blogindlæg. Tre blogindlæg omhandler enterprisearkitektur og it-ledelse men fra forskellige perspektiver.
Optimeringspotentiale
Dette års aprilsnar blev publiceret sædvanen tro den første april. Blogindlægget omhandler optimering af begrebet enterprisearkitektur, hvor jeg har opstillet en del råd om, hvordan chefarkitekten eller it-direktøren kan strukturer sin EA-funktion til at skabe størst mulig værdi. I den virkelige verden bør du naturligvis finde på nogle bedre alternativer. Du kan læse blogindlægget her.
Viden om applikationsporteføljen
For at optimere applikationslandskabet som organisationen råder over, så kan det give god mening at få styr på et par processer med henblik på at skabe overblik over it-indkøb og it-projekter.
Blandt initiativerne er:
- Proces for vurdering af it-indkøb.
- Projekt-arbejde med henblik på at udarbejde PID.
- Arkiv-analyse med henblik på at finde støtte dokumenter som kan ophøjes til PID.
Du kan læse hele blogindlægget her.
Er du på rette spor?
Et blogindlæg omhandlende en kort tjekliste som man som enterprisearkitekt kan gøre brug af med at vurdere enterprisearkitektur programmets modenheden. Der er tale om et kort og ganske praktisk blogindlæg som du kan læse mere om her.
Skriv et svar